































Ylisentie 9,
60100 Seinäjoki
2 h + k + kh + vh + pk
94 500 €
(1783 €/m²)
Upea, täysin pintaremontoitu ylimmän kerroksen kaupunkikoti putki/viemäriremontoidussa taloyhtiössä. Taloyhtiö sijaitsee suositulla Upan alueella n. 1.5 km:n päässä keskustasta lähellä kaikkia palveluita. Mikäli omistat auton, tämän asunnon kauppahintaan sisältyy myös autokatospaikka. Asunto on heti vapaa.
Huoneiston pintaremontti on toteutettu kahdessa vaiheessa. 2000-luvun luvun alkupuolella remontoitiin kylpyhuone uusimalla laatat vesieristeineen sekä kalusteet. Viimeisin remontti on tehty kesällä 2017, jolloin huoneisto käytiin kattavasti läpi pävittämällä kaikki pinnat ja keittiön kodinkoneet + keittiön sähköt.
Vaaleat seinäpinnat ja lämminsävyinen ohutpuulattia luo asuntoon tyylikkään, skandinaavisen ilmeen. Keittiöön valikoitui Nixin mallistosta selkälinjainen ovi/vetolaatikostotyyppi yhdistettynä tyylikkääseen tasoon ja välitilalevyyn. Tilavaan keittiöön sopii hyvin myös ruokailuryhmä. Eteisen ja makuuhuoneen välisessä seinässä on kapea, lattiasta kattoon ulottuva osuus lasitiiliseinää joka antaa valoa molempiin tiloihin ja viimeistelee huoneiston tyylikkään ilmeen.
Yhteystiedot
-
Timo Penttilä
-
timo.penttila@katkanaho.fi
-
0400565461

Seuraava esittely
Sijainti |
|
---|---|
Tyyppi | Kerrostalo |
Hallintamuoto | Asunto-osakeyhtiö |
Omistusmuoto | Oma |
Huoneistoselitelmä | 2 h + k + kh + vh + pk |
Asuinpinta-ala m² | 53 m² |
Yhteensä m² | 53 m² |
Pinta-alan peruste | Yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen |
Kerros | 3 |
Kerroksia | 3 |
Käyttöönottovuosi | 1969 |
Vapautuminen | Heti |
Velaton hinta | 94 500 € |
---|---|
Myyntihinta | 86 856,87 € |
Velkaosuus | 7 643,13 € |
Yhtiövastike | 237,44 € |
Rahoitusvastike | 67,84 € |
Hoitovastike | 169,60 € |
Vesimaksu |
|
Lisätietoja maksuista | Vesimaksut: kylmä 4,60 €/m3, lämmin 8,90 €/m3 Autokatos 5 €/kk |
Sauna |
|
---|---|
Parveke | Asunnossa on parveke |
Parvekkeen kuvaus |
|
Asuntoon kuuluu |
|
Yleiskunto | Hyvä |
Tehdyt korjaukset | Täydellinen pintaremontti v. 2017 |
Energialuokka | D2007 |
Lämmitysjärjestelmän kuvaus | Kauko |
Asunnon tilat ja materiaalit |
|
---|---|
Katto |
|
Keittiön kuvaus |
|
Kylpyhuoneen kuvaus |
|
Olohuoneen kuvaus |
|
Makuuhuoneiden kuvaus |
|
Taloyhtiön nimi | Asunto Oy Riihimarkki |
---|---|
Isännöitsijän yhteystiedot | Ledger Proma Oy Taloasema Seinäjoki Mika Kytöharju Wolffintie 36 F2, 65200 Vaasa 045-2004160 mika.kytoharju@taloasema.fi |
Taloyhtiöön kuuluu |
|
Energialuokka | D2007 |
Autokatospaikkoja | 13 |
Autotallipaikkoja | 5 |
(Taloyhtiön) Rakennukseen tehdyt korjaukset ja remontit | 1990 kattohuopa uusittu, 1999 talosaunat peruskorjattu, 2000 pohjakerroksen panelit uusittu, 2002 asennettu Alumglas-ikkunat sisäpihan puolelle, 2004 lämmönsiirrin uusittu, 2005 autopistokerasiat uusittu autokatokseen ja ulkopaikoilla 11-24, 2006 Iv-kanavat puhdistettu, 2006 tonttiviemärisaneeraus, uusittu viemäriputkia ja vanhoja suljettu, jätekatos rakennettu 2007 lukostot uusittu, 2009 piha-alueen saneeraustyö, salaojat uusittu ja osin kunnostettu, pihan ajoväylät pohjustettu ja sepelöity, 2010 piha-alue asfaltoitu, 2012 B-talon takapihan kaatojen korjaus ja yleistentilojen lukistojen sarjoitukset, 2013 kaukolämpöputken uusiminen tontinrajalta talolle, 2014 huippuimurin sähkömoottorin vaihto, 2015 käyttövesiputket uusittu ja viemärit pinnoitettu 2016 ulko-ovet uusittu ja rappukäytävät maalattu 2018-2019 vuotovahinkorjauksia huoneistoissa D9, D6, B1 ja B2 2019 Kuntoarvio Raksystemss |
Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit | 2020 A-talon kylmiön purkaminen ja iv-kanavien puhdistus, 2021 sähköjärjestelmien saneeraus, 2022 parvekkeiden peruskorjaus/varaus uusimiselle, parvekkeiden taustaseinien huoltomaalaus ja parvekeovien uusiminen, 2022 salaojien toiminnan tarkastaminen, 2024 vesikatteiden ja kattoikkunakupujn uusiminen, 2025 lämmönjakokeskuksen uusiminen ja lämmitysveron perussäätö, 2020 - 2029 kylpyhuoneiden saneerauksia. TALOYHTIÖ ON KERÄNNYT RAHAA TULEVIA REMONTTEJA VARTEN JA SITÄ ON KÄYTETTÄVISSÄ TÄLLÄ HETKELLÄ n. 150.000 euroa. |
Tontin pinta-ala | 5763 m² |
Tontin omistus | Oma |
Palvelut | Seinäjoen keskusta n. 1,5 km, lähikauppa n. 250 m |
---|---|
Liikenneyhteydet | Paikallisliikenne |
Päiväkoti | Useita n. 1,5 km säteellä |
Koulut | Seinäjoen keskusta |